Mustafa Kaya Özgeçmiş

Mustafa Kaya Özgeçmiş

Mustafa Kaya Özgeçmiş

“1947 yılı güzünde Ürgüp Dere Mahallede şıra kaynatmanın 2. gününde pekmez leğeninin dibinde doğmuşum” diyor. İlkokulu ve ortaokulu Ürgüp’te; Liseyi Kırşehir  Erkek İlköğretmen okulunda okudu. 1966 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümüne girerek 1968’de bitirip Silifke Lisesine atandı. Anadolu Üniversitesinde lisansını tamamladı. 1970-71 “ de  12 Mart Muhtırası   yıllarında askerliğini yaptı. Öğretmenliğe başlamak için 1. Kurasında Ağrı çıkmıştı. 8 yıl sonra peşini bırakmayan şans sayesinde yine Ağrı çıkarak başını ağrıttı.

Patnos’tan sonra 1974 ‘te Ürgüp Lisesine nakloldu. 17 ay sonra Yeşilhisar’a 4 ay sonra da Kargınyenice (Kaman) kasabasına sürüldü. Yargı kararıyla Ürgüp Lisesine döndü. 1980 askeri rejim döneminde 5 yıldan 2 ay eksik yıllarını Ürgüp, Konya, Kayseri ve Nevşehir cezaevlerinde istirahatle geçirdi. Eksik olan 2 ayı da Corona virüsünde tamamlamak üzere evde geçirdi.

Halkbilim, sanat tarihi ve çevre koruma konusunda 100’e yakın makalesi ve 10’dan fazla kitabı yayınlanmıştır. Ürgüp sözcük, deyim atasözleri , Ürgüp fıkraları ve 2. şiir kitapları da yayına hazırlanmaktadır.

  Çevre bozulmaları konusunda  yargı ve toplumsal bilinç çalışmaları ; 14 yıl tüketiciyi koruma konusunda dernek çalışmaları yapmıştır. 25 sayı olarak çıkan Nevşehir dergisi yayın editörlüğü ve yazarı ; 60 sayı olarak çıkmış olan Ürgüp Dergisinin hemen her sayısında makaleleri çıkmıştır.

Ölene kadar emekli olamayacaktır…

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com