Mülksüzleşme

Mülksüzleşme / Parçalı Anlatım 2 / Yolcunun Günlüğü / Semih Eser / * Bir üniversitede öğretim görevlisi olan dostumun, birinci sınıftan son sınıfa kadar yetiştirdiği öğrencilerinin, mezuniyetini kutlamak için düzenlediği yemeğe gitmek üzere, her zamankinden biraz daha özenli giyindim. Giyinirken ne kadar çok kıyafetim var diye düşündüm.

MÜLKSÜZLEŞME

* Bir üniversitede öğretim görevlisi olan dostumun, birinci sınıftan son sınıfa kadar yetiştirdiği öğrencilerinin, mezuniyetini kutlamak için düzenlediği yemeğe gitmek üzere, her zamankinden biraz daha özenli giyindim.

* Giyinirken ne kadar çok kıyafetim var diye düşündüm.

* Kıyafetime uygun ayakkabı seçerken ne gereksiz ne kadar çok ayakkabım var dedim.

* Odama geri döndüm. Kabaca tüm kıyafetlerimi gözden geçirdim. Her şey tertemiz ve ütülüydü. Bu işleri düzenleyen kadın daha yeni gitmişti evden. Çok sayıda gömlek ve tişörtü özenle katladım. Bunları özenli bir şekilde torbalara koydum. İki tane pantolon ve bir ceketi aynı özenle katlayıp ayrı ayrı torbalara koydum. Sıra ayakkabılara geldi. Giymediğim birkaç ayakkabıyı seçtim ve güzelce boyadım. Onları da torbalara koydum. Artık evden çıkmaya hazırdım.

* Vazgeçtiğim tüm eşyayı, kimseye görünmemeye çalışarak, sokak kapısın önüne koydum. Mahallede sıklıkla rastladığım, çöp karıştırdığını gördüğüm fakirlerin bunlardan faydalanacağına eminim. Alan utanmasın diye hızla uzaklaştım oradan.

* 2010 yılıydı; birkaç pantolon ve gömleğin dışında hatta kitaplarımın bir kısmı dahil her şeyimi dağıtmıştım.

* İnsan her şeyden vazgeçebiliyor isterse.

* Mülksüzleşmenin pratik birçok faydası var elbette ama benim için en önemlisi: Sınırsız özgürlük alanı yaratması.

* Bilinçli bir mülksüzleşme, görkemli bir vazgeçişin insan ruhunda tarifsiz bir rahatlık duygusu yarattığına eminim.

* Hanımefendi sokaktan çıkıp, Hasat sokağa ulaştım. Abide-i Hürriyet caddesinde yaya kaldırımından Şişli Camiinin olduğu tarafa geçeceğim beni gören lüks bir araba duracağına daha da hızlandı. Ben de hızlandım ve sonunda o durdu. Yaya geçidi burası yavaş gittim dedim. Arabanın içinde “dönemin yarattığı” zenginlerden bir çift oturuyordu. Pazardan alınmış gibi duran kıyafetleriyle çok pahalı arabaları komik bir tezat oluşturuyordu. Gençten bir çocuk koluma girdi abi uyma sen bunlara hâlâ şehirde yaşamayı öğrenemediler dedi.

* Şehirde yaşayan herkesin şehirde yaşama kurallarına uyması gerek.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com